tel: 48 610 19 21 e-mail: pspparznice@hot.pl

Bezpieczni w sieci / Przedszkole

Co czyha na dziecko w sieci?

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy, że coraz młodsze dzieci korzystają z takich dobrodziejstw cywilizacji, jak Internet. Dziś już nikogo nie zdziwi widok 3 czy 4 – latka z tabletem w ręku. Nie możemy zabronić dziecku korzystania z Internetu, musimy być jednak bardzo ostrożni, bo zagrożeń w sieci jest wiele. Zazwyczaj dotyczą one trochę starszych dzieci i młodzieży, ale już rodzice przedszkolaka powinni być wyczuleni na pewne sprawy, ponieważ w tym zakresie bardzo ważna jest profilaktyka.

Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Stał się niezbędny jako narzędzie pracy i rozrywki, ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Internet przestał więc być sprawą wyboru, stał się wręcz koniecznością.

Sam w sobie Internet nie jest ani dobry ani zły. Jest pomocnym narzędziem, tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację. Jednak z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Dotyczy to głównie osób o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie, a więc dzieci i młodzieży kształtującej swój obraz świata w oparciu o zdobywaną ciągle wiedzę, również za pośrednictwem Internetu.

Główne zagrożenia Internetu:
1. Niechciane i nieodpowiednie treści
2. Nękanie w Internecie tzw. cyberprzemoc;
3. Zagrożenia związane ze spotkaniami z osobami poznanymi w Sieci;  
4. Łamanie prawa /straty finansowe;
5. Uzależnienie od Internetu.

Nieodpowiednie treści – jak uchronić przed nimi malucha?

Metodą ograniczenia kontaktu dzieci z nielegalnymi treściami w Internecie może być oprogramowanie filtrujące. Warto jednak pamiętać, że filtrowanie tego typu powinno być uruchomione na wszystkich urządzeniach z których korzysta dziecko, również mobilnych.

Filtrowanie treści internetowych odbywa się zazwyczaj w oparciu o „białą” lub „czarną listę” stron internetowych (odpowiednio: stron bezpiecznych, po których dziecko bezpiecznie może się poruszać lub stron wykluczonych, na które dziecko nie powinno wchodzić) lub słów kluczowych obecnych w treści strony.

W przypadku kiedy nasze dziecko lub my natrafimy w sieci na treści szkodliwe lub nielegalne , powinniśmy poinformować o tym zespół Dyżurnet.pl (www.dyzurnet.pl) – punkt kontaktowy zajmujący się przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących treści nielegalnych, ich analizą i współpracą w tym zakresie z policją. Zgłoszenie możemy złożyć anonimowo, podanie swojego adresu e-mail umożliwi nam śledzenie jego losów.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Wskazówki dla rodziców!

  • Internet może być przyjazny nawet dla kilkulatków i świetnie wspierać naukę i rozwój małych dzieci. Jednak już w momencie, gdy rodzice pozwolą dziecku samodzielnie korzystać z sieci, powinni podjąć kilka kroków bezpieczeństwa!
  • Warto wspólnie określić zasady korzystania z internetu – porę dnia, czas, rodzaje aktywności w sieci. Najmłodszych należy nadzorować, a starszych przestrzec przed internetowymi zagrożeniami.
  • Małe dzieci powinny korzystać wyłącznie ze stron i aplikacji, które zostały wcześniej sprawdzone przez rodziców lub specjalistów. Ich źródło musi być pewne i bezpieczne, a one same – stworzone specjalnie dla dzieci (z pomocą przychodzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i katalog BestApp). 
  • Czy warto zainstalować program do kontroli rodzicielskiej? W przypadku najmłodszych dzieci zdecydowanie tak! W ten sposób młody człowiek, zanim nauczy się dostrzegać i reagować na zagrożenia, będzie w pełni bezpieczny w sieci.
  • Warto też obserwować dziecko, które korzysta z internetu oraz śledzić jego internetową aktywność (zwłaszcza profile w mediach społecznościowych). Dzięki temu rodzice mogą wyłapać pierwsze oznaki nękania w sieci lub zwrócić uwagę na treści czy materiały, które nie powinny być udostępniane.
  • Jeśli sam młody człowiek sygnalizuje rodzicom podejrzane treści lub działania, powinny one zostać zgłoszone dalej – do odpowiednich organów.
  • O bezpieczeństwie w sieci należy dużo rozmawiać z dziećmi. Choć często okazuje się, że młodzi ludzie mają większe niż ich rodzice pojęcie o rodzajach internetowych oszustw, to jednak nie zawsze mają już wykształcone postawy obronne czy wystarczająco dużo podejrzliwości.
  • Warto też dbać o rozwój cyfrowych kompetencji dziecka. 

Zachęcamy do zapoznania dzieci z filmami a także rozmowy na temat przedstawionych w nich zagrożeń:

https://www.youtube.com/watch?v=jXPJgcbc1zQ&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=ypcoR3FEtCE

https://www.youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s

 

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Filename: strony/strona_takstowa_v.php

Line Number: 146

Backtrace:

File: /home/gimparz/domains/pspparznice.pl/public_html/przedszkole/application/views/strony/strona_takstowa_v.php
Line: 146
Function: _error_handler

File: /home/gimparz/domains/pspparznice.pl/public_html/przedszkole/application/controllers/Czytaj.php
Line: 190
Function: view

File: /home/gimparz/domains/pspparznice.pl/public_html/przedszkole/index.php
Line: 292
Function: require_once

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej